CZK /EUR
Vzdělávací webináře I Vitality klub I Registrace I Přihlášení  CZK /EUR



Jak poznat, že tělu chybí vitamíny, minerály a stopové prvky? Díl 1.


02. srpna 2018

Mikroživiny (vitamíny, minerály a stopové prvky) působí především v prevenci a méně při nápravách chronických onemocnění. Pojďte se tedy zajímat o výživu a vitamíny dříve, než nějaká choroba zaklepe na vaši fyzickou schránku. Proniknete-li s námi hlouběji do tajů fungování mikroživin, zjistíte, že je to dobrodružné, fascinující a jednoduché. Nechte se inspirovat našimi tipy na blogu členského Vitality klubu.

Vitamíny působí krátkodobě a dlouhodobě. V krátkém časovém horizontu dokáží obdivuhodně zlepšit výkonnost, vyladit imunitní systém a odstranit symptomy související s jejich nedostatkem, čehož zcela běžně využívají vrcholoví sportovci. V dlouhodobém časovém horizontu fungují mikroživiny jako pojistka pro naše zdraví. Užitek nepoznáme hned, ale teprve později. Čím dříve se začne, o to lépe působí obranný mechanismus. Hlavními výhodami je pak ochrana buněk a dlouhodobé snížení rizika určitých onemocnění ve stáří: srdečně-cévních onemocnění, rakoviny, demence, osteoporózy a poškození očí způsobeným volnými radikály.

Proč si zpočátku nevšimnete nedostatku mikroživin?

Kontroly krve na mikroživiny jsou prováděny mimo buňky, tedy z krevního séra, a často proto ukazují “normální” hodnoty. Nedostatečný přísun mikroživin totiž nejprve vyprazdňuje jejich zásobárny ve tkáních a uvnitř buněk. Pak se začne zpomalovat látková výměna, sníží se produkce hormonů a výkonnost. Až nakonec se poškodí krevní řečiště a nervové dráhy. Vždy tedy záleží na metodě měření a také na tom, ve kterém stadiu nedostatku se člověk nachází. Běžné kontroly krve ze séra na většinu vitamínů, minerálů a stopových prvků nemají výpovědní hodnotu v počátečním stádiu jejich úbytku v těle. Výpovědní hodnotu má test na zvýšený homocystein, tak se včas zjistí příliš nízký přísun kyseliny listové, vitamínu B6 a B12. Krevní testy a konzultaci k výsledkům rozboru je možné objednat v regionálních vzdělávacích a poradenských centrech projektu Vitamíny s příběhem.

Shrnutí stadií nedostatku mikroživin:

  1. Vyprázdnění zásobáren ve tkáních a kostech - možné pocity: únava, nespavost, neklid, podrážděnost, krvácení dásní, bolesti hlavy,
  2. Zpomalená látková výměna a hromadění poškození - možné pocity: menší výkonnost a soustředěnost, horší paměť, nachylnější ke stresu, výkyvy nálad, premenstruační syndrom, náchylnost k infekcím
  3. Funkční poruchy vyžadující ošetření - možné pocity: depresivní stavy, chronický únavový syndrom, syndrom vyhoření, vysoký cholesterol, vysoký tlak a krevní cukr = předstupně buněčných mutací
  4. Patologická poškození - možné choroby: rakovina, diabetes, srdeční infarkt, šedý zákal

Ve stadiích 3. a 4. lidé od vitamínů nerealisticky očekávají zázraky a chtějí rychle vyrovnat a upravit léta zanedbávaný stav. Proto pozor, soustřeďte se na doplnění mikroživin včas, jedině tak to má velký význam.

Pokračování příště: Jaké jsou optimální dávky mikroživin? 

Zpracovala: Michaela Verde Beitlová

Reference:

JOPP, Andreas: Vitaminy a stopové prvky pro zdraví. Eminent. 2014. 223 s. ISBN 978-80-7281-489-3

zpět na seznam
Na stránkách používáme soubory cookies. Ty nezbytné jsou nutné pro provoz stránek, statistické sbírají anonymní data pro analyzýzu návštěvnosti a marketingové umožní například následné hodnocení nákupu, případně zobrazení relevantní reklamy.

Veškerá data se sbírají a používají anonymně a není možné je spojit s konkrétní osobou.

Nastavení Odmítnout vše Přijmout vše

zavřít








Uložit nastavení
Odmítnout vše
Přijmout vše